Wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Google została stworzona w 1996 roku w ramach modelu studenckiego przez Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Nazwa wzięła się od liczby „googol” czyli jedynki i setki zer. Psota głosi, że tak miała się oryginalnie zwać witryna, lecz Brin źle zapisał nazwę i stąd wzięło się Google. Nazwa miała być parabolą założeń spółki do zindeksowania wszystkich stron znajdujących się w Internecie. Firma Google Inc. została ustanowiona dopiero w 1998 roku.

Wyszukiwarka Google opiera się na postępowym sposobie analizy wyrażeń kluczowych. Mowa o algorytmie BackRub, który zmienił w przyszłości nazwę na PageRank. Co odróżnia ich metodę wyszukiwania witryn internetowych od konkurencyjnych algorytmów? Boty indeksujące Google oparte są na dociekaniu zależności między poszczególnymi stronami internetowymi. W ten sposób stworzono jakby kolosalną pajęczynę scaleń. Im więcej witryn linkuje do danego wyniku, tym jest on trafniejszy. W ten sposób wyszukiwarka zwraca najtrafniejsze wyniki. U konkurencji śledzono tylko częstość występowania egzaminowanej frazy w serwisie, więc spamerzy bardzo prosto potrafili zwieść algorytmy wyszukujące.

Wyszukiwarka Google okazała się gigantycznym sukcesem, dziś nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania sieci bez niej. Dla wielu Google to wręcz synonim Internetu, a w języku kolokwialnym wytworzył się nawet czasownik googlować zwący wyszukiwanie dane frazy w Internecie. Dzisiaj Google nadzoruje prawie 80% rynku wyszukiwarek i jest faktycznie monopolistą. Rachuje się, że w Polsce liczba ta sięga 95%.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: